Menu

وبلاگ

چگونه از ایجاد تصویر شطرنجی (پیکسلاریزه شده) توسط ویدئو پروژکتور جلوگیری نماییم

اصطلاح تصویر شطرنجی به این معنی است که شما به جای دیدن تصویری صاف و با کیفیت  می توانید پیکسل های تکی تصویر را ببینید. به عنوان مثال، تصور کنید که یک تصویر ارسال شده توسط پروژکتور را از پشت یک درب توری تماشا می کنید، در این صورت دقیقا خواهید فهمید که یک تصویر شطرنجی چگونه دیده خواهد شد. در واقع، تصویر های شطرنجی گاهی اوقات با نام “اثر درب توری” نیز از آن ها یاد می شود. این اثر باعث می شود تا کل صفحه ی نمایش به صورت شبکه ای کوچک مستطیل یا شش ضلعی از خطوط سیاه که در همه جای تصویر وجود دارند دیده شود.

چه چیزهایی باعث ایجاد تصویر شطرنجی می شوند

 تصویر شطرنجی ( پیکسلاریزه ) ممکن است هنگام استفاده از پروژکتور های LCD یا DLP رخ دهد، و علت آن صرفاً چگونگی ارسال هر نقطه از اطلاعات توسط ویدئو پروژکتور روی صفحه ی نمایش می باشد. قطعات الکترونیکی ریزی که در داخل پروژکتور اطراف هر پیکسل را احاطه کرده اند عواملی هستند که جلوی تابش نور به صورت کاملا مساوی را می گیرند.

از ویدئو پروژکتورهای DLP استفاده کنید

 DLP به معنای پردازش نور دیجیتال می باشد، و پروژکتورهای DLP در مقایسه با LCD ها کمتر دچار مشکل تصویر شطرنجی می شوند. به صورت طبیعی برخی تصاویر شطرنجی جزئی به وجود می آیند، ولی در مقایسه با پروژکتورهای LCD خیلی کم قابل رویت می باشند.

پروژکتور های با رزولوشن بالاتر خریداری کنید

 برای اجتناب از تصاویر شطرنجی یا کاهش میزان آن ها یک پروژکتور با رزولوشن بالاتر انتخاب نمایید. رزولوشن به تعداد پیکسل هایی که ویدئو پروژکتور روی صفحه ی نمایش ارسال می نماید اشاره می کند. پروژکتورهای با رزولوشن بالاتر( به عنوان مثال، یک پروژکتور با روشنایی ۳۰۰۰ لومن) پیکسل های بیشتری در آن واحد نمایش می دهند. پیکسل های بیشتر به این معنی است که خطوط بیشتری نیز وجود خواهند داشت . ولی همچنین به این معنی می باشد که آن خطوط خیلی کوچکتر خواهند بود، و در کل تصویری واضح تر و با نقاط شطرنجی کمتر نمایش داده خواهد شد.

مخاطبان خود را در فاصله ای دورتر از صفحه ی نمایش قرار دهید

 اگر مخاطبان خود را عقبتر ببرید، آن ها کمتر متوجه تصاویر شطرنجی می شوند. هر چقدر مخاطبان شما عقب تر باشند، آن ها کمتر می توانند پیکسل های تکی و خطوط بین آن ها را ببینند. در کل، هر تصویر دیجیتالی از فاصله ی خیلی نزدیک به صورت شطرنجی دیده می شود.

فوکوس تصویر را دوباره تنظیم کنید

یک راه مطمئن برای کاهش  شطرنجی شدن تصویر کار کردن روی تنظیم فوکوس مناسب تصویر است. این کار باعث می شود تا لنزهای موجود در داخل پروژکتور به صورت نوری پیکسل ها را ترکیب نمایند.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

sd