Menu

وبلاگ

افزایش عمر پروژکتور

برای افزایش طول عمر پروژکتور خود به خوبی از آن مراقبت کنید ( بخش چهارم )

این نوشته شامل ۴ بخش است، در حال حاضر بخش چهارم آن را از نظر میگذارنید. برای دسترسی به بخش های دیگر روی لینک های زیر کلیک کنید :

 برای افزایش طول عمر پروژکتور خود به خوبی از آن مراقبت کنید ( بخش اول )

برای افزایش طول عمر پروژکتور خود به خوبی از آن مراقبت کنید ( بخش دوم )

برای افزایش طول عمر پروژکتور خود به خوبی از آن مراقبت کنید ( بخش سوم)

چگونه لنز ویدئو پروژکتور را تمیز کنیم؟

برای اطمینان از این که تصویر با کیفیت در حد مطلوب از پروژکتور ارسال می شود، باید همواره لنز پروژکتور به صورت منظم تمیز شود. ( حداقل هر ماه یک بار )

برای از بین بردن گرد و غبار انباشته شده بر روی لنز پروژکتور، باید از یک راهکار غیر ساینده برای تمیز کردن لنزاستفاده کنید، که برای لنزهای عکاسی به کار می رود، برای این کار به یک پارچه ی نرم، خشک و بدون پرز نیاز خواهید داشت. پاک کننده ی لنز و پارچه ی مخصوص لنز را از تمامی فروشگاههای دوربین و عکاسی می توانید خریداری کنید.

 از الکل ایزوپروپیل هم می توانید برای تمیز کردن لنز استفاده کنید، ولی از سایر پاک کننده ها، حلال ها یا مواد شوینده ی قوی به دلیل این که می توانند به لنز آسیب وارد کنند نباید استفاده نمایید. همچنین باید از به کارگیری دستمال کاغذی اجتناب کنید،  به دلیل این که دستمال کاغذی حاوی فیبرهای سخت است که به لنز آسیب می رساند و ممکن است تکه های کاغذ، پرز و سایر ته مانده ها  را بر روی لنز به جای بگذارند که باعث کاهش کیفیت تصویر ارسال شده خواهند شد.

 باید از استفاده از مقدار زیاد پاک کننده ی لنز خودداری کنید، و به یاد داشته باشید که پاک کننده ی لنز را مستقیم بر روی لنز استفاده نکنید. ابتدا مقداری از ماده ی پاک کننده را روی پارچه ریخته، و سپس پارچه را به آرامی بر روی لنز مالیده و به صورت دایره ای شکل حرکت دهید. اگر پس از فرآینده تمیز کردن لنز از پروژکتور استفاده نخواهید کرد حتماً درب لنز را ببندید.

 اگر لنز زیاد کثیف نیست، گرد و غبار روی آن را به راحتی با استفاده از یک اسپری هوای فشرده می توانید از بین ببرید. هر چند، هنگام اسپری کردن هوای فشرده به سمت لنز باید حداقل در فاصله ای حدوداً سی سانتی متری از لنز قرار بگیرید تا از هرگونه آسیب احتمالی و ترک خوردن لنز بر اثر فشار زیاد هوا جلوگیری شود.

 نکاتی برای افزایش طول عمر لامپ پروژکتور

یکی از گران قیمت ترین قطعات پروژکتور، و قطعه ای که به احتمال زیاد در طول عمر پروژکتور چندین بار باید تعویض شود، لامپ پروژکتور می باشد.

از آنجایی که این لامپ ها گران قیمت هستند، استفاده از اقدامات پیشگیرانه ی معین برای حصول اطمینان از این که لامپ پروژکتور شما بیشترین طول عمر ممکن را خواهد داشت کار عاقلانه ای است. حتی گذشته از آن، به طور کلی توصیه می شود که یک یا چند لامپ اضافی را نگهداری کنید تا در مواقع لزوم که در کمترین زمان باید لامپ تعویض شود از آن ها استفاده نمایید. این مورد مدت زمان از کار افتادگی پروژکتور شما به میزان بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

 موارد زیر لیستی از کارهایی است که می توانید با انجام آن ها اطمینان حاصل کنید که لامپ پروژکتور شما بیشترین طول عمر ممکن را خواهد داشت:

۱- یکی از آسان ترین راه ها برای افزایش طول عمر لامپ در صورتی که پروژکتور قابلیت آن را داشته باشد استفاده از آن در حالت اکو ( Eco Mode )است. این بدین معنا می باشد که لامپ با میزان نور کمتر و به مدت بیشتری کار خواهد کرد. در عوض کیفیت تصویر ارسال شده به طور آشکاری کاهش خواهد یافت.

۲- لامپ های که قبل از ساعات اعلام شده ی طول عمر خود خراب می شوند به نوعی همه ی آن ها تحت تاثیر گونه ای فشار دمایی قرار گرفته اند. هنگام نصب پروژکتور در سینمای خانگی خود، کلاس یا اتاق های اداری مطمئن شوید که فضای زیادی بین فن های خنک کننده ی پروژکتور و هر گونه سقف، دیوار یا فضاهای دیگر وجود داشته دارد. معمولاً ۶۰ سانتی متر فضای تهویه ی مناسبی برای جلوگیری از داغ شدن لامپ  می باشد.

۳- همیشه به یاد داشته باشید که هنگام خاموش کردن پروژکتور و قبل از جدا کردن کابل برق اجازه دهید پروژکتور به خوبی خنک شود. حتی هنگامیکه  از لامپ پروژکتور استفاده نمی کنید، دمای آن خیلی داغ باقی می ماند و فن های پروژکتور باید به کار خود ادامه داده و به خوبی لامپ را خنک کنند. اگر کابل برق جدا شود، فن های پروژکتور هیچ برقی در اختیار نخواهند داشت و نمی توانند کار کنند در نتیجه لامپ به مدت طولانی داغ باقی خواهد ماند. این موضوع طول عمر لامپ را کاهش می دهد.

۴-  همچنین باید از جابجایی پروژکتور قبل از خنک شدن لامپ آن که در بالا توضیح داده شد خودداری نمایید. زمانی که لامپ پروژکتور داغ است رشته های آن شکننده تر می شوند، بنابراین باید از هرگونه کاری که سبب لرزش های احتمالی لامپ خواهد شد اجتناب نمایید.

۵- خاموش روشن کردن پیوسته پروژکتور باعث کاهش طول عمر آن میشود. وقتی که ویدئو پروژکتور روشن می شود، موج بزرگی از انرژی توسط بالاست پروژکتور (قطعه ای که برای حفظ جریان در یک مدار استفاده می شود)  به لامپ هدایت می گردد. این موضوع به منظور راه اندازی لامپ انجام میپذیرد. انجام این کار به صورت متوالی می تواند به رشته های لامپ آسیب برساند.

همان گونه که در بخش تمیز کردن و نگهداری فیلتر در بخش دوم توضیح داده شد، تمیز نگه داشتن فیلترها باعث ایجاد جریان بیشتر هوا در اطراف پروژکتور می شود. این موضوع به خنک نگه داشتن لامپ به منظور جلوگیری از تنش های دمایی کمک می نماید. بعضی از لامپ ها فیلتر مختص خود را دارند، که باید آن ها را نیز همانند فیلترهای اصلی پروژکتور به صورت منظم تمیز کنید.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

sd