05137024

پایگاه تحلیل گران فناوری ها نوین

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Menu
آشنایی با قلم نوری

آشنایی با قلم نوری

آشنایی با قلم نوری ، به راحتی یکی از مدرن ترین وسایل ارتباطی بشر در دنیای امروزی است. قلم نوری و یا تبلت گرافیکی شبیه یک خودکار می باشد که برای نوشتن و یا طراحی  در برنامه های نرم افزار کامپیوتری استفاده می شود که جایگزین ماوس می باشد ومزایای بیشتری نسبت به آن در زمینه های مختلفی به خصوص طراحی دارد.

قلم نوری مجهزتر از ماوس می باشد و به دلیل شکل ظاهر خود بسیار راحت تر از ماوس میان انگشتان دست قرار می گیرد و بر خلاف ماوس به فشار دست حساس است. مهم‌ترین تفاوت های بین استفاده از  قلم نوری و ماوس حساس بودن به فشار دست می باشد. شاید اولین روز کار با light pen برای شما کمی سخت و نا ملموس باشد اما این مسئله نیاز به کمی تمرین و ممارست دارد.

کار با تبلت‌های گرافیکی در واقع یک تغییر الگویی در استفاده از ابزارهای ورودی محسوب می‌شود و شاید در ابتدا برای کسانی که به شدت به کار با ماوس عادت کرده اند کمی غیر عادی به نظر بیاید و نیاز به کمی زمان برای سازگاری با آن دارد.  بسیاری از کسانی که به صورت ممتد و هر روز با ماوس کار می‌کنند از آسیب هایی نظیر “سندرم تونل کارپ”  در مچ دست خود  رنج می‌برند و هیچگونه دارو یا درمانی برای آنها کارساز نیست مگر ترک حرکات مکرر مچ در استفاده از ماوس.

در بسیاری موارد کسانی که بیشتر وقت خود را پشت کامپیوتر خود به طراحی و وبگردی می‌گذارند ماوس را به فراموشی سپرده و قلم نوری را به جایگزینی همیشگی برای ماوس خود بدل می‌کنند. پس اگر شما از کسانی هستید که به فکر چاره‌ای برای کنار گذاشتن حرکات مخرب مچ خود هستید بهتر است با تغییر کنار بیایید و این ابزار ورودی ارگونومیک را جایگزین ماوس کامپیوتر خود کنید, قطعا پس از ۲ یا ۳ روز کار با قلم‌نوری از پذیرفتن این تغییر خوشحال خواهید بود.

تاریخچه

قلم تبلت های طراحی که تا کنون با نام دیجیتایزرها یا تبلت های گرافیکی نیز شناخته شده اند. اولین تبلت به شکل مدرن و متصل به کامپیونر در سال ۱۹۵۷ توسط شرکت Stylator عرضه شد. و اولین تبلت گرافیکی برای کامپیوترهای خانگی توسط شرکت koala pad ساخته شد که برای apple II طراحی شده است.

شکل ظاهری

قلم های نوری می توانند از پلاستیک یا فلز ساخته شوند و می توانند هر رنگی باشند انها اغلب یک گیره کوچک دارند تا آن را روی پیراهن یا وسیله ای نگه دارند. وضوح قلم های نوری روز به روز با پیشرفت تکنولوژی در حال بهبود و تکامل است. و از هزار نقطه در اینچ به دو هزار یا بیشتر رسیده است.

بعد از انتخاب یک سایز مناسب برای استفاده از این نوع قلم های هوشمند، نوبت به تعیین یک رزولوشن مناسب برای این نوع از نوشت افزارهای دیجیتالی می رسد. هرچه رزولوشن یک قلم نوری بالاتر باشد، قیمت آن نیز به مراتب بیشتر خواهد بود! ولی خوب به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر مشغول به کارهای طراحی و انیمیشن سازی هستید، رزولوشن قلمی که با آن کار می کنید، بسیار مهم و بر روی کیفیت نهایی کارتان تاثیرگذار است.

ساختار 

قلم های نوری از دو یا سه باتری استفاده می کند(AAAA  (AAA/AAAA  جدیدترین نوع باتری و نازک تر است. در عصر ما تمام قلم های نوری بدون سیم می باشند که باعث استفاده آسان از آنها می شود ،بیشتر صفحات رسم یا Tablet ها توسط یک کابل به پورت USB وصل می شوند. مدلهایی  هم وجود دارد که دارای صفحه رسم بدون سیم و یا بلوتوث دار هستند که ارتباط بین Tablet و کامپیوتر در این مدل ها از طریق امواج بی سیم Bluetooth تامین می شود.

کاربرد قلم نوری

قلم های نوری یا LIGHT PEN  ها  پل ارتباطی بین اساتید و دانشجویان است و همینطور طراحان لباس و فرش از این ابزار استفاده می کنند در کنار هنرمندان هر کسی که طراح گرافیک باشد، هنرمند می‌تواند از یک لوح نقاشی برای خلق آثار هنری دیجیتال استفاده کند و به همین دلیل آشنایی با قلم نوری در زندگی ما نقش اساسی دارد. مورد مصرف مهم دیگر این قلم‌ها، کاربرد گسترده آن‌ها در تولید بازی‌های رایانه‌ای است. بعضی از مدل های قلم های نوری از نظر سازگاری با سیستم های عامل مختلف محدودیت دارند برای مثال با سیستم ویندوز XP کار نمی کنند.

استفاده از قلم های نوری که صفحه رسم آنها بصورت یک نمایشگر است خیلی راحت تر است چون کاربر، نتیجه عمل خود را در همان جایی مشاهده می کند که آن را نوشته است. در حقیقت، این وسیله، نوع دیجیتالی همان کاغذ و قلم سنتی است. نمایشگر قلمی ۱۳ اینچی، به علت سبکی و نازکی، خیلی محبوب و متداول بوده و کاربر با آن خیلی راحت است و این نوع از قلم نوری ویژه استفاده در امور گرافیکی و تولید پویانمایی می باشد.

بعد از انتخاب یک سایز مناسب برای استفاده از این نوع قلم های هوشمند، نوبت به تعیین یک رزولوشن مناسب برای این نوع از نوشت افزارهای دیجیتالی می رسد. هرچه رزولوشن یک قلم نوری بالاتر باشد، قیمت آن نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.اگر مشغول به کارهای طراحی و انیمیشن سازی هستید، رزولوشن قلمی که با آن کار می کنید، بسیار مهم و بر روی کیفیت نهایی کارتان تاثیرگذار است.

پس از آشنایی با قلم نوری و کاربرد قلم نوری ، خرید آن اهمیت دارد. عوامل متعددی بر روی قیمت قلم نوری تاثیر می گذارد شما به دنبال مدلی از این نوشت افزارهای دیجیتالی باشید که سبب رفع مشکل و تامین نیازتان خواهند بود. قلم های نوری از چند صد هزار تومان آغاز و با توجه به سطح کارایی و قابلیت های خود قیمت آن ها تا چند میلیون تومان نیز ادامه پیدا کند.

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب آموزشی

کنفرانس و ویدئو کنفرانس

تجهیزات کنفرانسی

آشنایی با وب و ویدئو کنفرانس

برگزاری وبینار

وبینار چیست و چگونه کار می کند؟ وبینار (ترکیبی از کلمات “وب” و “سمینار”) یک کارگاه آموزشی ویدئویی ، سخنرانی یا ارائه به صورت آنلاین

مطالعه بیشتر »

مطالب ویژه

Sadra

Computer

به صدرا کامپیوتر خوش آمدید