05137024

پایگاه تحلیل گران فناوری ها نوین

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Menu

میکسر تصویری دیجیتال

در این مقاله به میکسر دیجیتال توجه شما را جلب می کنیم.
میکسر دیجیتال به طور کلی به دسته های آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند.
با پیشرفت تکنولوژی و وضوح روزافزون دوربین های تصویربرداری و رباتیک ، اکثر آنها از سریال های دیجیتال استفاده می کنند.

یکی از بزرگ‌ترین و کارآمدترین قابلیت میکسر دیجیتال ، توانایی آن‌ها در ذخیره کردن و فراخوانی مجدد یک میکس روی حافظه داخلی این دستگاه‌ها است.

انواع میکسر

انواع میکسر ها ویژگی های مشابه پایه‌ای زیادی دارند و تفاوت اصلی آن‌ها به امکانات جانبی که ارائه می‌دهند برمی‌گردد. این امکانات بسته به سطح فعالیت از معمولی تا حرفه‌ای تا میکسرهای آنلوگ و میکسرهای دیجیتال گسترش میابند و به همین دلیل هم انواع میکسر طراحی می‌شوند.

بررسی ساختار میکسر دیجیتالی

میکسرهای تصویر در دو نسخه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تهیه و تولید می‌شوند.
نسخه سخت‌افزاری، دستگاهی است که تمام ورودی‌ها و خروجی‌ها را داشته است و نسبت به نسخه نرم‌افزاری گران‌تر است؛ اما قابل اطمینان‌تر می‌باشد.
البته نسخه نرم‌افزاری نیز با وجود ارزان بودن، در مواردی به خرید تجهیزات جانبی مانند کارت کپچر جهت دریافت ورودی ویدئو به لپ‌تاپ یا کامپیوتر نیاز دارند.
در کاربردهایی که تعداد ورودی‌ها زیاد می‌باشند، استفاده از نسخه سخت‌افزاری میکسر تصویر به صرفه‌تر و کارآمدتر است. از طرف دیگر با توجه به اینکه تمام این اقدامات باید بدون وقفه و به صورت real-time و زنده انجام ‌شود؛ در صورت نیاز به ویرایش و افکت‌گذاری، میکسرهای تصویر سخت‌افزاری گزینه بهتری می‌باشد؛ چرا که در رابطه با هزینه و زمان رندر گرفتن نگرانی وجود نخواهد داشت.

در میکسر دیجیتال، می توان مقدار تأخیر Latency را با توجه به مسیریابی و چگونگی استفاده از DSP (پروسس سیگنال های دیجیتال) ، متفاوت دانست.
در میکسر های دیجیتال ، هنگام پروسس های موازی یک سیگنال، هنگام ترکیب دوباره سیگنال های اصلی و پروسس شده است، ممکن است اتفاقاتی همچون فیلتر شانه ای اتفاق بیافتد.
برخی از میکسر های دیجیتال روش های داخلی خاصی را برای پیشگیری از چنین مشکلی ارایه میکنند.
 
میکسرهای دیجیتال از پری امپلی فایر های میکروفون آنالوگ استفاده می کنند، که یک مدار با ولتاژ بالاست که سطح سیگنال پایین را از یک میکروفون افزایش می دهد.
در یک میکسر دیجیتال، تقویت کننده میکروفون توسط یک مبدل آنالوگ به دیجیتال دنبال می شود.
 
میکسر دیجیتالی برای تغییرات ناگهانی درهدایت سیگنال، انعطاف‌پذیری و گستردگی سیگنال‌های داینامیک و به کارگیری امکانات مختلف برای ایجاد افکت‌های شگفت‌انگیز، عملکرد خوبی دارند.
حتی با کمترین استعداد، هر کاربری می‌تواند تنها با لمس یک کلید روی میکسر دیجیتال، تنظیمات از پیش برنامه‌ریزی شده برای هدایت سیگنال و افکت‌ها را اجرا کند.
 
 

کاربرد میکسر دیجیتالی

  •  کاربردهای آموزشی
  • مکانهای مذهبی
  • برودکست زنده بیرون استودیو و تولید استودیویی
  • انتخاب میکسر  دیجیتالی در یک سالن کنفرانس یا سالن همایش، در مرحله اول با توجه به تجهیزات الکترونیکی موجود در آن سالن و ورودی، خروجی های مورد نیاز می باشد و بعد از آن امکانات جانبی از قبیل: افکت ها، اکولایزر ها و ….. خواهد بود.


مزایای میکسر دیجیتالی

 

میکسرهای دیجیتال همان حس آشنای میکس کردن با یونیت های آنالوگ را به شما القا می کنند و در آن ها از همان کنترل ها و اسلایدرها استفاده شده است.
با میکسرهای دیجیتال شما به راحتی می توانید چندین میکس را ساخته و آن ها را ذخیره کنید؛ به این ترتیب هر گروه اجرا کننده میکس آماده ی خود را خواهد داشت و شما تنها لازم است با فشار دادن یک دکمه آن را لود کنید.

همچنین بسیاری از میکسرهای دیجیتال به شما اجازه می دهند اجراها را ضبط کنید.
تنها کافیست لپ تاپ، کارت حافظه ی SD یا یک فلش را به میکسر متصل کنید تا بتوانید ضبط ها را ذخیره کنید.

برای سالن ها یا اجرا کنندگانی که علاوه بر سازها و وکال از سورس های صوتی line-level استفاده می کنند (مانند ترک های پس زمینه یا صدایی که از یک موزیک پلیر پخش می شود)، استفاده از یک لاین میکسر (line mixer) ضروری است.

میکسرهای دیجیتال قابلیت نصب پلاگین ها را دارند و به همین دلیل میتوانند به روز رسانی شوند.
از بزرگترین مزایای میکسر های دیجیتال این است که تمام تنظیمات میکسر حتی افکت ها قابل ذخیره و نگهداری در یک حافظه داخلی می باشد تا هر زمان که نیاز کاربر باشد آن را فراخوانی کند .
 

می توانید یک فرایند پیچیده را در حافظه کاربر ذخیره کنید ، و چندین کار را به یک انگشت تبدیل کنید.

 

میکسر های دیجیتالی پیچدگی هایی دارند نباید از این پیچیدگی ترسید چرا که در صورت ذخیره سازی تنظیمات مربوط به هدایت سیگنال و افکت ها، حتی افراد تازه کار نیز می توانند تنها با لمس یک کلید، تنظیمات ذخیره شده را فراخوانی کنند.
همچنین شما نیاز به یادگیری و استفاده از تمام تنظیمات و عملکردهای میکسر دیجیتال ندارید و می توانید به راحتی اقدام به ذخیره سازی تنظیمات مدنظر خود نمایید و به این ترتیب استفاده از دستگاه را برای خود تسهیل کنید.

بعضی از میکسرهای دیجیتال، این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که بتوانید میکس‌های مورد نظر خود را از قبل، روی کامپیوتر و لپ‌تاپ برنامه‌ریزی و تنظیم کنید. به این ترتیب هنگام نیاز به آن‌ها کافی است میکس‌ها را از محل ذخیره فراخوانی کنید.

مسیر دهی سیگنال بسیار انعطاف پذیر است این انعطاف پذیری شامل ورودی ها به کانال ها و از کانال ها به باس ها و باس ها به خروجی ها می شود .

 

چگونگی کار با میکسر دیجیتال

در میکسرهای تصویر دیجیتال برای حرکت سیگنال تصویر مسیرهای مختلفی وجود دارد، در حالی که در میکسرهای آنالوگ، ورودی‌ها و خروجی‌ها ثابت بوده و یک مسیر برایشان تعریف می‌شود.

با بیشتر شدن تعداد کانال‌های میکسر در انواع آنالوگ، به وزن و حجم آن نیز افزوده می‌شود و نیاز به فضای زیادی خواهد داشت. حال آنکه میکسرهای دیجیتال با دارا بودن ابعاد کوچک و وزن سبک، راه‌حل مناسبی برای استودیوهای تلویزیونی می باشد.
طراحی و تولید میکسر دیجیتال با قابلیت انعطاف بیشتری صورت گرفته و قیمت کمتری در مقایسه با میکسر آنالوگ دارند.
از طرف دیگر در میکسر دیجیتال به دلیل حذف مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال ADC و مبدل های دیجیتال به آنالوگ DAC، شاهد کاهش نویز و افزایش کیفیت سیگنال خواهیم بود.

در میکسر دیجیتال میکس صوت مبتنی بر فناوری پردازش سیگنال دیجیتال صورت می گیرد و طی آن سیگنال ورودی و همچنین حجم و تن صدا پردازش و تنظیم می شود.
در میکسر دیجیتال برخلاف میکسر آنالوگ محدودیتی برای انواع مختلف تن صدا وجود ندارد.

میکسرهای دیجیتال مناسب شرایطی هستند که در آن نیاز به تغییر لحظه ای در مسیر سیگنال، دینامیک های منعطف و فراگیر و یا امکان گذاشتن افکت های خلاقانه وجود دارد. به طور کلی این نوع میکسرها از لحاظ برنامه ریزی، کنترل و پیکربندی بسیار انعطاف پذیر هستند.

قیمت میکسر دیجیتالی

قیمت میکسر دیجیتال نیز دامنه وسیعی را شامل می شود و شما گزینه های متفاوت و متنوعی از برندهای مختلف یاماها (Yamaha)، ساندکرافت (Sound Craftمایداس (Midas)، بهرینگر (Behringer)، الن اند هیت (Allen & Heath)، پری سونیوس (PreSonus)، پیش رو خواهید داشت که هر یک امکانات و ویژگی های خاصی را در اختیار شما قرار داده و مناسب استفاده در موقعیت های مشخصی هستند.
از مدل های ارزان قیمتی چون میکسر دیجیتال ساندکرافتSoundcraft Ui12 و Soundcraft Ui16 گرفته تا مدل های گران قیمتی چون میکسر دیجیتال یاماها YAMAHA CL5و YAMAHA CL3.

  معرفی چند نمونه از میکسرها

Soundcraft Ui16 16-Input Remote-Controlled Digital Mixer

کنترل از طریق رایانه لوحی ، رایانه شخصی یا تلفن هوشمند

iOS ، Android ، Windows ، Mac OS و Linux

میکروفون قابل کنترل از راه دور قابل فراخوانی

میکسر دیجیتال صدا ۲۴ کانال با ۱۲ ورودی از نوع Combo XLR/TRS و ۱۲ ورودی از نوع RCA، ورودی استریو از نوع RCA، خروجی اصلی از نوع XLR و ۸ خروجی کمکی از نوع XLR، قابلیت پخش موسیقی و ضبط صدا بصورت مولتی ترک و جداگانه، خروجی هدفون، مولتی افکت، کنترل تحت وب، رک مونت

Allen & Heath Qu-16C – Rack mountable Digital Mixer (Chrome Edition

سیستم عامل به روز شده

رابط صفحه لمسی

ورودی های میکروفن / خط ۱۶ برابر و ورودی های استریو ۳ برابر

فیدرهای ۱۰۰ میلیمتری موتوری

Behringer X32 Rack 40-Input, 25-Bus Digital Mixer with 16 Microphone

پیش برنامه میکروفن MIDAS قابل برنامه ریزی

۸ خروجی XLR ، ۶ ورودی / خروجی Aux

میکسر دیجیتال دارای ۳۲ ورودی میکروفن به همراه ۸ ورودی لاین و ۲۵ خروجی میکس باس ، با قابلیت کنترل از طریق رایانه قابل حمل ، تبلت و تلفن های هوشمند

Roland V-8HD

این دستگکاه یک میکسر دیجیتال تصویر است که دارای ۸ ورودی و ۳ خروجی تصویر HDMI بوده که از ۲ ورودی آن قابلیت Scale تصویر را داشته است  و دارای ۲ ورودی خروجی صدا از نوع استریو RCA می باشد. توسط صفحه نمایش رنگی بر روی دستگاه تصاویر را بصورت Multi view می توان دید. همچنین قابلیت کنترل توسط اپلیکیشن کنترلی را نیز دارد.
 
 
 
 
 
۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب آموزشی

کنفرانس و ویدئو کنفرانس

تجهیزات کنفرانسی

آشنایی با وب و ویدئو کنفرانس

برگزاری وبینار

وبینار چیست و چگونه کار می کند؟ وبینار (ترکیبی از کلمات “وب” و “سمینار”) یک کارگاه آموزشی ویدئویی ، سخنرانی یا ارائه به صورت آنلاین

مطالعه بیشتر »

مطالب ویژه

Sadra

Computer

به صدرا کامپیوتر خوش آمدید