آموزش ساخت اتاق اکوستیک | نکات ضروری اکوستیک کردن اتاق

عده زیادی از افراد به موسیقی و خوانندگی علاقه دارند و به تعداد این افراد روز به روز افزوده می‌شود. همچنین عده‌ای به دلیل شغلشان نیاز به اتاق اکوستیک دارند. در حال حاضر تعداد زیادی از افراد مستعد و توانمند به دلیل نداشتن فضا و شرایط مناسب برای ضبط صدا و محلی برای تمرین از خوانندگی، نوازندگی و علاقه خود دست می‌کشند. ما در این مقاله از صدرا کامپیوتر سعی می‌کنیم آموزش ساخت اتاق اکوستیک را از ابتدا برای شما تشریح کنیم، پس اگر نیاز به اتاق ضد صدا دارید در این مقاله با ما همراه باشید.

نحوه اکوستیک کردن اتاق

برای اکوستیک کردن یک اتاق باید اطلاعات لازم و زیادی از نحوه فیزیک انتشار صدا داشته باشید، همچنین باید اطلاعات کاملی از انواع کف پوش‌ها، دیوار پوش‌ها و لوازم موجود برای اکوستیک کردن اتاق داشته باشید. از آنجایی که ضبط صدا در استدیو‌های آماده، کاری به شدت هزینه‌بر و گران بوده و امکان حضور در این مکان‌ها بدون رزرو وقت قبلی میسر نیست، از همین رو ما در صدرا کامپیوتر به فکر تولید مقاله‌ای با عنوان آموزش ساخت اتاق اکوستیک افتادیم.

چرا به اتاق اکوستیک نیاز داریم؟

در حال حاضر تعداد کمی از ساختمان‌ها از لحاظ عایق بندی شرایط مناسبی دارند. اما در بسیاری از ساختمان‌ها اصول عایق بندی به درستی رعایت نشده و حتی در آن‌ها چیزی به عنوان عایق وجود ندارد! عایق سازی معمولا در اتاق‌های خواب، دستشویی و اتاق بچه انجام می‌شود. همان طور که اطلاع دارید اکوستیک کردن یا عایق بندی کردن اتاق برای جلوگیری از ورود سر و صدا به اتاق انجام می‌گیرد. همچنین اتاق خواب محلی برای استراحت و خواب است و اگر این فضا آرام باشد شما از کیفیت خواب بهتری برخوردار خواهید شد. این کم کردن سر و صدای اضافی زمانی از اهمیت زیادی برخوردار می‌شود که شما بخواهید به صورت حرفه‌ای کار نوازندگی یا خوانندگی انجام دهید. اکوستیک کردن اتاق باعث حذف صدا‌های مزاحم از محل می‌شود و فرآیند ضبط با کیفیت انجام خواهد شد.

چرا به اتاق اکوستیک نیاز داریم؟

اتاق اکوستیک حرفه‌ای

هزینه زیادی باید خرج کنید تا اتاق اکوستیک حرفه‌ای داشته باشید. به دلیل هزینه زیاد اتاق اکوستیک، معمولا افراد از خیر استفاده از این اتاق می‌گذرند. اولین نکته برای داشتن یک اتاق اکوستیک به تعادل رساندن فضای اتاق است. برای این کار نیاز است که در مورد دو موضوع جذب و انتشار اطلاع کافی داشته باشیم. محصولاتی وجود دارند که خاصیت جذب کنندگی صدا را دارند. این محصولات صدای ایجاد شده را جذب کرده و انرژی صدا را به گرما تبدیل می‌کنند. مورد دیگر بحث انتشار است. پراکندگی انرژی صوتی به وسیله اجسام دارای وجه انجام می‌شود. در یک توضیح کلی می‌توان گفت: انتشار، به کنترل کردن انرژی صدا کمک کرده و کیفیت صدا را در فرکانس‌های متوسط و زیاد تا حد قابل قبولی بهبود می‌بخشد.

آموزش ساخت اتاق اکوستیک

استفاده از صداگیر‌ها

در اولین قدم نیاز است که شما صداگیر‌های مناسب برای اتاق مورد نظر خود تهیه کنید. لزوما نیازی نیست که تمامی دیوار‌ها و پنجره‌ها با صداگیر به طور کامل پوشانده شوند تا یک اتاق اکوستیک داشته باشیم. برای این کار تنها نیاز است فضا و قسمت‌های حساس اتاق را با پنل‌های اکوستیک بپوشانید. به صورت معمول برای ایجاد استدیو خانگی نیاز است که ۳۰ تا ۴۰ درصد از فضا پوشیده شود تا مشکلی در ضبط صدا به وجود نیاید. شما در این مرحله باید تمام منافذی که امکان دارد صدا از آن عبور کند را پیدا کرده و پر نمایید. محل‌هایی مانند فاصله بین لولاهای در و پنجره و درز دیوار از جمله این موارد هستند.

انتخاب کف پوش مناسب

انتخاب کفپوش مناسب دومین قدم برای ساخت اتاق اکوستیک است. به صورت کلی استفاده از وسایل و کف پوش‌های دارای پرز مانند فرش و موکت بهترین انتخاب برای کف اتاق است. 

درزگیری راه پله‌ها

یکی از محل‌های ایجاد کننده صدا‌های مزاحم، راه پله و درب ساختمان است. برای حذف این صدا‌های مزاحم می‌توانید از گلدان با گل‌های بلند و درختچه‌ در راه پله‌ها استفاده نمایید.

پوشش دادن فضای خالی پایین در

برای داشتن اتاق ضبط صدای عالی نیاز است که پایین درب را با اجسام پلاستیکی بپوشانید. این محل‌ها تاثیر خیلی زیادی در کیفیت ضبط صدا دارند. معمولا این فاصله کم است. اگر فاصله زیاد بود نیاز است که در ابتدا به وسیله چوب این قسمت بسته شود و سپس از پلاستیک استفاده کنید. پس از پوشاندن این محل با پلاستیک می‌توانید این قسمت را با پیچ به درب محکم کنید.

پوشاندن دیوار‌های اتاق با عایق مناسب

یکی از راه‌های ورود صدا به اتاق، دیوار‌ها و سطوح سخت هستند. استفاده از الیافی مانند پنبه سنگین وزن و پشم می‌تواند این صدای ورودی را تا حد بسیار زیادی کم کند و ضبط صدای خوبی را برای شما به همراه داشته باشد.

حذف تجهیزات صدادار

در اتاقی که قرار است فرآیند ضبط صدا انجام شود، لازم است که تجهیزاتی که باعث ایجاد صدا می‌شوند از اتاق حذف شوند.

حذف تجهیزات صدادار

معرفی برخی نکات در آموزش ساخت اتاق اکوستیک

 • برای داشتن یک اتاق اکوستیک مناسب نیاز است که از در‌های ضد صدا استفاده کنید. این درها در عایق بندی اتاق تاثیر بسیار بالایی دارند.
 • لازم است در قسمت‌های که لوله وجود دارد از یک لایه فوم برای عایق کاری استفاده شود.
 • استفاده از پنل اکوستیک برای سقف اتاق پیشنهاد می‌شود، این پنل از میزان انعکاس خوبی برای کنترل کیفیت صدا برخوردار است.

اتاق اکوستیک چه انواعی دارد؟

در حالت کلی دو نوع اتاق اکوستیک وجود دارد، اتاق‌های ثابت آکوستیکی و اتاق‌های پرتابل آکوستیکی

مزیت اتاق‌ اکوستیک پرتابل

 • قابلیت باز و بسته کردن در صورت نیاز
 • عایق صدا بسیار عالی
 • قابلیت ساخت در ابعاد مورد نظر
 • ساخته شده با چندین لایه چوب باکیفیت
 • قابلیت استفاده در هر محل و مکان

مزیت اتاق اکوستیک ثابت

 • دامنه کاربرد بالای اتاق برای مواردی غیر از ضبط صدا
 • دارای فضای کاری بسیار مناسب با اندازه بزرگ‌تر
 • قابلیت اجرا در تمام فضا‌ها

برخی از تجهیزات مورد نیاز برای اتاق اکوستیک

 • دیفیوزر‌ها: این وسیله فرکانس‌ها را پراکنده می‌کند و تا حد قابل قبولی می‌تواند از بازتاب صدا جلوگیری نماید.
 • بیس ترپ: معمولا در اتاق‌ها زاویه ۹۰ درجه بسیاری وجود دارد. برای داشتن یک اتاق اکوستیک کاری شده حرفه‌ای باید حداقل ۶ تا ۷ بیس ترپ خریداری کنیم تا بتوانیم این زاویه‌ها را به حداقل برسانیم، کار این وسیله رقیق کردن فرکانس‌های سطح پایین است. طبق علم اکوستیک نباید اتاق دارای زاویه‌های ۹۰ درجه‌ای باشد.

علاوه بر این موارد شرکت صدرا در زمینه طراحی و اجرا تجهیز سالن کنفرانس و تجهیز سالن همایش هم فعالیت می کند.

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *