برای سینمای خانگی خود یک ویدئو پروژکتور بخرم یا یک تلویزیون؟

سیاری از افرادی که میخواهند در منزل خود نمایش با کیفیت و با ابعاد بزرگ داشته باشند به یک علامت سوال بزرگ بر میخورند، سوال اصلی اینجاست که آیا میتوان از ویدئو پروژکتور به جای تلوزیون استفاده کرد ؟ مزایا و معایب آن چیست ؟

اجازه دهید صحبتم را این گونه شروع کنم که از هر نوع تلویزیون مدرنی می توان در سیستم سینمای خانگی استفاده کرد. در اصل، اگر شما در حال حاضر صاحب یک تلویزیون خوب و سالم هستید که حداقل استانداردهای اتصال صوتی و تصویری را همراه با اتصال های کابلی و آنتن دارد، شما حداقل یک سیستم اولیه و اساسی برای تماشای تلویزیون و تصاویر دی وی دی دارید. سوال این است که آیا نیاز به ارتقا به یک تلویزیون پیشرفته تر دارید، یا، باید در بخش سینمای خانگی، یک دستگاه نمایش ویدئویی تهیه کنید.

گرفتار مسائل تخصصی نشوید

اینجاست که کاربران بین انتخاب های بالقوه و واژگان فنی گرفتار می شوند. جایی که زمانی تلویزیون های خوب و قدیمی ۲۵ اینچ وجود داشت، امروزه کاربران نه تنها امکان انتخاب سایزهای مختلف از ۲۶ اینچ تا ۷۳ اینچ را دارند، بلکه فرصت انتخاب بین تلویزیون های پلاسما، ال سی دی، ارسال تصویر از عقب و ارسال تصویر از جلو را نیز دارند.

اندازه ی تلویزیون یا دستگاه صفحه ی نمایش ویدئویی که خریداری خواهید کرد به اندازه ی اتاق محل زندگی شما و این که در چه فاصله ای از آن ها خواهید نشست بستگی دارد.

هر چند، انتخاب این که از چه نوع تلویزیونی استفاده خواهید کرد کمی پیچیده تر است. اگر چه، بدون توجه به نوع تلویزیون یا دستگاه صفحه ی نمایش ویدیویی که خریداری می کنید، مطمئن باشید که با سیستم کیفیت بالا HD سازگاری داشته باشد.

با اشاره خاص به این که آیا یک کاربر باید یک نمایشگر ویدئویی مانند تلویزیون یا یک ویدیو پروژکتور خریداری کند، فاکتور اصلی که شما باید در نظر داشته باشید این است که آیا شما قصد دارید برنامه های تلویزیونی بیشتر تماشا کنید یا فیلم های دی وی دی و بلوری برای شما اولویت بیشتری دارند.

عواملی که در این مقایسه باید در نظر گرفته شوند

عوامل و فاکتورهای مهمی که در هنگام مقایسه ی یک ویدئو پروژکتور و یک نمایشگر ویدئویی مانند تلویزیون باید در نظر گرفته شوند شامل این موضوعات می شوند:

۱-   ویدئو پروژکتورهای اتصال کابل RF یا آنتن را بر خلاف تلویزیون ها ندارند. اگر چه، اگر رسیور ماهواره ای یا کابلی شما اتصالات کامپوزیت، S-Video، کامپوننت و/یا DVI یا  HDMI( برای مولفه های HD) را داشته باشند، قادر به تماشای برنامه های تلویزیونی از طریق ویدئو پروژکتور خود خواهید بود.

۲-     لامپ ویدیو پروژکتور ها طول عمر محدودی دارند. به عبارت دیگر، اگر از طریق ویدئو پروژکتور خود روزانه حدوداً چهار ساعت یا بیشتر به تماشای برنامه های تلویزیونی می نشینید، ممکن است نیاز به تعویض لامپ منبع نور هر سه سال یکبار با هزینه ای در حدود ۵۰۰ هزار تومان ( کمی بیشتر یا کمتر ) دارید. از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت که منابع LED و لیزری در حال ورود به دنیای ویدئو پروژکتورها هستند، که انتظار می رود آن ها بتوانند مشکلات طول عمر لامپ های نوری را برطرف کنند، ولی میزان نور خروجی این تکنولوژی های جایگزین خیلی خوب نیست. هرچند، پیشرفت هایی در حال انجام است.

۳-   به دلیل استفاده از صفحه های نمایش بسیار بزرگ در ویدئو پروژکتورها، مطالب تلویزیونی و ماهواره ای استاندارد به میزانی که در یک صفحه ی نمایش بزرگ استاندارد تلویزیون خوب به نظر می رسند در صفحات نمایش بسیار بزرگ ویدئو پروژکتور ها خوب نخواهند بود. به علاوه، مطالب  VHS به دلیل رزولوشن پایین آن بسیار ضعیف و بد به نظر می رسند، اگر آنتن کابلی HDTV یا ماهواره ی HDTV دارید، نتایج خیلی بهتری بدست خواهید آورد.

به طور ایده آل، استفاده از ویدئو پروژکتور ها برای تماشای دی وی دی، بلوری، فیلم های HD دی وی دی بسیار مناسب می باشد، همچنین برای رویدادهای بزرگ مانند فینال مسابقات حساس، یا اگر یک سریال تلویزیونی را تماشا می کنید، آن را به قسمت های حساس پایانی فصل محدود کنید. اگر شما طول عمر لامپ بیشتری را می خواهید، استفاده از پروژکتور را به حدوداً ۱۲ ساعت در هفته محدود کنید و این گونه لامپ پروژکتور شما تا سالها دوام خواهد آورد.

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *