سال نوتون پیشاپیش مبارک

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

زمان باقی مانده

کد تخفیف 25 هزار تومانی : SADR-OFF

05137024

پایگاه تحلیل گران فناوری ها نوین

پروژکتور مدرسه هوشمند

انتخاب دیتا پروژکتور مناسب برای مدرسه هوشمند ( بخش اول )

( این نوشته جهت شناخت ویدئو پروژکتور مناسب برای مدرسه هوشمند است که در ۲ بخش آماده شده است. شما در حال مطالعه بخش اول آن هستید، برای مطالعه بخش دوم اینجا را کلیک کنید )

بحث تجهیز مدارس به ابزارهای هوشمند از آن دسته مباحثی است که ذهن معلین و مدیران مدارس را همواره به خود مشغول میکند. از آنجائیکه مدارس بودجه بسیار محدودی برای هوشمند سازی دارند همیشه این نگرانی وجود دارد که با مبلغ کم بهترین و به صرفه ترین خرید انجام شود. خرید ویدئو پروژکتور که یکی از ارکان اصلی داشتن یک مدرسه هوشمند است نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این نوشته به بررسی مواردی پرداختیم که مدیران مدارس قبیل از خرید دیتا پروژکتور میبایست آنها را مد نظر قرار دهند.

choose-data-projector-smart-school-52100-1

برای کلاس درس چه سطحی از روشنایی مناسب است ؟

روشنایی تمام پروژکتورهای دیجیتال عموماً با انسی لومن اندازه گیری می شود. سطح روشنایی مورد نیاز برای یک کلاس درس استاندارد بطور قابل توجهی وابسته به اندازه ی صفحه ی نمایش و نور محیط است. معمولاً سطح روشنایی ۲۵۰۰ انسی لومن یا بیشتر برای یک صفحه ی نمایش با اندازه ای معمولی و اتاقی روشن مناسب و کافی است. محیط قرارگیری پروژکتور یک عامل اساسی در تعیین این که پروژکتور شما چقدر باید روشنایی داشته باشد است. از یک دیتا پروژکتور با روشنایی کم نیز می توان استفاده کرد، اگر چه برای بدست آوردن یک تصویر واضح در این حالت  میزان نور محیطی باید کاهش داده شود یا این که اندازه ی صفحه ی نمایش باید کوچکتر شود.

میزان روشنایی مورد نیاز بر اساس نور محیطی و اندازه ی صفحه ی نمایش متفاوت خواهد بود. در اتاق های بزرگتر (مانند سالن اجتماعات  مدرسه یا یک سالن سخنرانی بزرگ) که به یک صفحه ی نمایش بزرگ احتیاج دارند (۱۲۰ تا ۲۰۰ اینچ قطری) سطح روشنایی معادل ۳۵۰۰ لومن مورد نیاز است تا اطمینان حاصل شود که تصویر تیره و ناواضح نمایش داده نخواهد شد. به خاطر داشته باشید که پروژکتورهای با روشنایی بالاتر برق بیشتری مصرف می کنند، پر سرو صداتر هستند و نسبتاً میتوانند سنگین تر باشند (۳ تا ۱۰ کیلوگرم). پروژکتورهای کوچک و قابل حمل نیز موجود هستند، هرچند آن ها به ندرت می توانند بیشتر از ۳۰۰۰ لومن روشنایی داشته باشند.

 چه رزولوشنی برای یک کلاسِ هوشمند معمول است ؟

یک رزولوشن اساساً اندازه گیری تعداد پیکسل هایی است که ارسال می شوند. معمول ترین اندازه ها برای پروژکتورهای آموزشی این رزولوشن ها هستند:

SVGA – 800×600
XGA – 1024×768
WXGA – 1280×800
WUXGA – 1920×1080 (یا ۱۹۲۰x1200)

همان گونه که تمامی لپ تاپ ها و تبلت های مدرن امروزه از رزولوشن های صفحه عریض استفاده می کنند ما بطور کلی توصیه می کنیم که از پروژکتوری با رزولوشن WXGA (HD) یا WUXGA (FULL HD) استفاده نمایید. WUXGA برای ارائه ی مطالب با جزئیات بسیار بالا بهترین گزینه است در حالی که WXGA برای هر چیز دیگری فوق العاده است. XGA نیز یک رزولوشن با کیفیت مناسب است، هرچند تصویر با فرمت ۴:۳ ارسال می شود (که تصویری مربعی مانند تلویزیون های قدیمی ارائه می دهد).اگر شما به پروژکتوری برای ارائه ی مطالب بسیار معمولی یا ویدئو احتیاج دارید رزولوشن SVGA قابل قبول خواهد بود. اگر از این رزولوشن استفاده می کنید بهتر است که اندازه ی عرض  تصویر را کمتر از ۲ متر نگاه دارید تا اطمینان حاصل کنید که تصویر واضح  خواهد بود.

 بعضی از برند ها بالاترین رزولوشن را تبلیغ می کنند. مراقب باشید که بالاترین رزولوشن به سادگی بیشترین رزولوشنی است که پروژکتور می تواند از یک ورودی مانند کامپیوتر بخواند، و آن کیفیت ارسال تصویر نیست. رزولوشن اصلی مهمترین خصوصیتی است که باید به آن توجه داشت.

 اگر نیاز به اطلاعات جامع تری در مورد رزولوشن ویدئو پروژکتورها دارید این نوشته را هم از دست ندهید.

choose-data-projector-smart-school-52100-2

دیتا پروژکتور مدرسه هوشمند باید قابل حمل باشد ؟

با پیشرفت تکنولوژی، امروزه پروژکتورها کوچکتر و قابل حمل تر از هر زمان دیگری هستند. بسیاری از پروژکتورهای جدید فقط یک کیلوگرم وزن دارند و فضای کمتری از یک نوت بوک اشغال می کنند. در حال حاظر بخش عمده ای از پروژکتورهای آموزشی حدوداً بین ۲ تا ۳ کیلوگرم هستند که نمونه های قابل حمل آن ها وزنی معادل ۱ تا ۱٫۹ کیلوگرم دارند. بسیاری از پروژکتورهای مخصوص سالن های بزرگ و تئاترها بین ۵ تا ۸ کیلوگرم وزن دارند، هرچند جابجایی این ها مشکل است و از این رو باید به صورت دائمی در یک محل نصب شوند.

 پروژکتورهای کوچکتر یا قابل حمل تر برای اساتید، معلمان و دستیاران معلم ها که نیاز به جابجایی روزانه ی پروژکتور به مکان های مختلف را دارند بسیار مناسب می باشند. به طور معمول پروژکتورهای قابل حمل تر قابلیت ها و ورودی های کمتری دارند، اگر چه محصولات عرضه شده ی جدید ثابت می کنند که حتی کوچکترین پروژکتورها هم هنوز می توانند سطح بالایی از قابلیت ها را ارائه نمایند.

 پس اگر فکر میکنید در مدرسه شما پروژکتور بعد از نصب جا به جا نمیشود چندان این موضوع را مد نظر قرار ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب آموزشی

کنفرانس و ویدئو کنفرانس

تجهیزات کنفرانسی

آشنایی با وب و ویدئو کنفرانس

برگزاری وبینار

وبینار چیست و چگونه کار می کند؟ وبینار (ترکیبی از کلمات “وب” و “سمینار”) یک کارگاه آموزشی ویدئویی ، سخنرانی یا ارائه به صورت آنلاین

مطالعه بیشتر »

مطالب ویژه