نقد و بررسی کامل پروژکتور بنکیو GP10 در ۳ بخش ارائه میشود. شما در حال حاضر در حال مطالعه بخش دوم این مطلب هستید، برای مطالعه دیگر بخش ها روی لینک های زیر کلیک کنید :

نقد و بررسی پروژکتور بنکیو GP10 ( بخش اول )

نقد و بررسی پروژکتور بنکیو GP10 ( بخش سوم )

یکی دیگر از ویژگی های بارز در لیست امکانات GP10 استفاده ی آن از سیستم نورپردازی LED که انتظار می رود طول عمر بالایی حدوداً ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ ساعت داشته باشد است. همچنین با توجه به وجود چارچوب کوچک دو عدد اسپیکر داخلی ۳ وات، GP10 این امکان را به شما می دهد تا تا فیلم های خود را بدون داشتن نگرانی برای یافتن اسپیکر خارجی پخش کنید.

 لیست امکانات GP10 کاملاً بی عیب و نقص نیست. رزولوشن اصلی آن ۱۲۸۰x800 هست که نشان می دهد رزولوشن آن فول اچ دی نیست و بنابراین باید ابعاد مطالب و فیلمهای ۱۹۲۰x1080 را کاهش می دهد. همچنین تنظیمات ۱۲۸۰x800 معادل نسبت ابعاد ۱۶:۱۰ می شود برخلاف بسیاری از فیلم ها و منابع ویدیویی عریض که ۱۶:۹ می باشند.

به نظر ما این برای کاربران کامپیوتر زیاد اهمیتی ندارد ولی این موضوع به این معنی است که اگر فایل های ویدیویی FULL HD را در پروژکتور BenQ GP10 تماشا کنید باید قبول کنید که آن ها در داخل یک کادر خاکستری از پیکسل ها یی که تصویر از آن ها استفاده نمی کند ظاهر شوند. همان طور که خواهیم دید سطح کنتراست بنکیو GP10 به اندازه ای خوب است که این کادرها آن قدری که تصور میکنیم شما را اذیت نخواهد کرد.

 BenQ GP10 – راه اندازی

مراحل راه اندازی GP10 برای ما خیلی خوب شروع نشد، چون BenQ کنترل از راه دور این دستگاه را همراه با خود دستگاه برای ما ارسال نکرده بودند.  به دلیل وجود پنل بزرگ دکمه ها که در بالای پروژکتور قرار دارند و لمسی هستند به کنترل از راه دور نیاز پیدا نکرده و  در طول تست نیز خودمان را زیاد  مجبور به استفاده از آن ها ندیدیم.

بدست آوردن تصویر به آن اندازه ی دلخواه کار بسیار ساده ای است. فقط باید پروژکتور را از صفحه ی نمایش یا دیوار دور کنید تا وقتی که به اندازه ی مورد نظر خودتان برسید. هیچ نوع زوم اپتیکالی وجود ندارد. اگر چه یک حلقه ی فوکوس وجود دارد که در داخل یک حفره در پنل بالایی پروژکتور قرار گرفته است.

قابلیت تغییر تصویر عمودی در GP10 وجود ندارد، در حالی که با توجه به قیمت دستگاه انتظار می رفت این قابلیت را دارا باشد. اما این دستگاه قابلیت خوب و  هوشمند تنظیم keystone خودکار را دارد و محدوده ی تنظیم keystone آن مناسب است، بنابراین مستقیم و صاف کردن دو طرف تصویر سخت نیست. اگرچه البته ما موظف به گفتن این موضوع هستیم که تصویری که توسط keystone خودکار تنظیم می شود اساساً به صورت دیجیتالی دچار انحراف و تغییر می شود که می تواند بر روی وضوح تصویر اثر منفی داشته باشد.

یکی از آخرین جنبه های جالب توجه در مراحل راه اندازی GP10 پیش تنظیمات تصاویر آن است. یکی از این پیش تنظیمات شامل حالت سینما هست، این به وضوح نشان می دهد که BenQ نمی خواهد تا مدل جدید پروژکتور قابل حمل خود فقط برای امور کاری استفاده شود.

 BenQ GP10-  کیفیت تصویر

خوانندگان همیشگی مطالب ما می دانند که کامپیوتر صدرا طرفدار کیفیت تصاویر پروژکتورهای قابل حمل نیست و عموما آن را به مشتریان خود معرفی نمیکنیم. اما پروژکتور GP10 خیلی سریع بر شک و تردیدهای ما غلبه کرد.

اولین و مهمترین نکته در مورد تصاویر آن این است که بسیار شفاف هستند. این میزان ۵۵۰ لومن ثابت می کند که این ادعای ما به هیچ وجه اغراق نیست، به گونه ای که حتی وقتی تصاویر تا اندازه ی ۷۰ اینچ داخل اتاقی که همه ی چراغ های آن روشند هستند بزرگ می شوند هنوز هم تصویر پر رنگ و شفاف به نظر می رسند.

برای بدست آوردن بهترین شفافیت تصویر شما حتما باید اگر می توانید  از صفحه ی نمایش مناسب استفاده کنید. یکی دیگر از مزایای بزرگ روشنایی استثنایی بنکیو GP10 این است که می توانید تصویر را روی یک دیوار سفید نمایش داده  و باز هم تصویری مناسب دریافت کنید. حتی یک امکانی هست که می تواند مشخصات تصویر پروژکتور را با رنگ دیواری که قرار است به عنوان صفحه ی نمایش استفاده شود تطبیق دهد، ولی ما اکیداً توصیه می کنیم که حتما از دیوار سفید استفاده کنید.

پروژکتور Benq

یکی دیگر از نقاط قوت دور از انتظار تصاویر اچ دی این ویدئو پروژکتور وضوح آنها است. با این که پروژکتور فول اچ دی نیست یا حتی نسبت ابعاد ۱۶:۹ واقعی ندارد، تصاویر بلوری و فایل های متنی کامپیوتری هر دو مانند یکدیگر با ریزترین جزئیات نمایش داده می شوند، تصاویر در اکثر نقاط واضح و تمیز هستند، فقط در بعضی از نقاط که جزئیات خیلی کوچک وجود دارند بعضی خش های براق ریز دیده می شوند که وضوح تصویر را کاهش می دهند. این یک نتیجه ی فوق العاده برای یک پروژکتور از نوع LED می باشد.

جهت خرید پروژکتور بنکیو GP10 اینجا را کلیک کنید