تجهیز کننده سالن کنفرانس و همایش

05137024

NEC M311X

نقد و بررسی ویدئو پروژکتور NEC M311X ( بخش دوم )

قد و بررسی دیتا پروژکتور NEC M311X به دلیل حجم زیاد در نوشته قرار داده شده. شما در حال حاضر در حال مطالعه بخش دوم آن هستید. برای مطالعه دیگر بخش ها از لینک های زیر استفاده کنید :

نقد و بررسی پروژکتور NECM311X ( بخش اول )

نقد و بررسی پروژکتور NECM311X ( بخش سوم )

نقد و بررسی پروژکتور NECM311X ( بخش چهارم )

ظاهر پروژکتور

پروژکتور NEC M311X در یک قاب پلاستیکی سفید رنگ و جذاب عرضه می شود. لنز در پنل جلویی و در سمت راست از مرکز قرار گرفته و با یک کاور لغزنده محافظت می شود که البته حکم یک قطع کننده صدا و تصویر را نیز ایفا می کند. در سمت راست لنز  یک چشمی دریافت کننده امواج مادون قرمز وجود دارد و در سمت چپ نیز سوراخ های تهویه هوا قرار گرفته اند. یک پایه قابل تنظیم در قسمت مرکزی قرار گرفته تا ارتفاع قسمت جلویی را تنظیم کند. همچنین یک پایه نیز در قسمت انتهایی سمت چپ در نظر گرفته شده تا عمل تراز کردن را انجام دهید.

NEC-M311X-top-controls

در قسمت بالایی پروژکتور، دقیقا در پشت لنز، حلقه ای برای زوم و فوکوس در نظر گرفته شده است. در قسمت مرکزی متمایل به بخش انتهایی، یک کنترل پنل با مهمترین کنترل ها قرار گرفته است. نشانگرهایی برای پاور، زمان تعویض لامپ و یک لامپ هشدار دهنده برای سایر مشکلات پروژکتور( معمولا داغ شدن بیش از حد) در نظر گرفته شده است. دکمه هایی برای پاور، مود Eco، منبع، منو، جابجایی (جهت نما)، تنظیم خودکار، Enter و Exit نیز در این قسمت مشاهده می شود.دکمه های جهت نمای چپ و راست علاوه بر کار اصلی شان، میزان صدای خروجی بلندگوی داخلی را نیز تنظیم می کنند. دکمه های بالا و پایین نیز به منظور تنظیم زاویه نمایش تصویر بکار می روند. در سمت چپ کنترل پنل، یک درپوش برای دسترسی به لامپ قرار گرفته است. وجود این قسمت در M311X عمل دسترسی به لامپ را حتی در زمانی که پروژکتور را به سقف وصل کرده اید آسان می کند. پیچی که برای خارج کردن این درپوش در نظر گرفته شده در قسمت بالا و چپ پروژکتور قرار داده شده است. در سمت راست پروژکتور نیز یک پورت مکش هوا وجود دارد که نقش محافظ برای فیلتر هوا را نیز ایفا می کند. در پشت این قسمت یک درپوش برای دسترسی به قسمتی که امکان نصب ماژول اختیاری LAN بی سیم را می دهد، وجود دارد. در سمت چپ چیز بخصوصی وجود ندارد به جز یک پیچ برای در آوردن درپوش  محافظ لامپ.

LCDBEAMER-M311X-Connector-pic

پنل پشتی پروژکتور جایی است که اتصالات متنوع صوتی و تصویری قرار گرفته اند. از سمت چپ می توان به یک بلندگوی ۱۰ وات، یک قفل امنیتی Kensington و اتصالی برای کابل برق در قسمت تحتانی اشاره کرد. در سمت راست این پنل نیز یک پورت USB از نوع A برای تصویردهی مستقیم از حافظه های USB، یک پورت RJ-45 LAN، پورت USB از نوع B برای تصویردهی از طریق کامپیوتر و ورودی HDMI جای گرفته اند. همچنین ورودی های S-video، کامپوزیت تصویری با ورودی صدای استریو، فیش خروجی صدا، یک خروجی برای اتصال مانیتور و در نهایت یک پورت کنترل RS-232 نیز در این قسمت وجود دارند.

نصب و منوهای NEC M311X

این ویدئو پروژکتور  را به سادگی می توانید نصب و شروع به استفاده کنید. با توجه به قابلیت روشن/خاموش تقریبا لحظه ای، شما می توانید به سرعت تصاویر مورد نظرتان را به نمایش بگذارید. تنظیمات خودکار تصحیح زاویه نمایش تصاویر بطور پیش فرض فعال می باشد اما اگر می خواهید بهینه سازی هایی بر روی تصویر انجام دهید قبلش آن را غیرفعال نمایید. پروژکتور M311X از دو پایه تنظیم ارتفاع بهره می برد(یکی در قسمت مرکزی جلو و دیگری در در سمت چپ قسمت پشتی) تا ترازبندی پروژکتور در حالتی که بر روی میز نصب شده به آسانی انجام گیرد. اگرچه وجود دو پایه تنظیم کننده در قسمت پشتی مناسب تر بود اما همین دو پایه نیز عملکرد بهتری نسبت به اکثر پروژکتورهای تک پایه(در قسمت مرکزی) دارند. بزرگنمایی ۱٫۷ برابری نیز به فرآیند نصب پروژکتور در مکان مناسب کمک می کند. پس از اتمام عمل نصب شما می توانید از قابلیت تصحیح خودکار زاویه نمایش تصاویر(یا حالت دستی آن) استفاده کنید تا تصاویر بصورت مربع کامل نمایش داده شوند. با توجه به امکان ایجاد اعوجاج در تصاویر به علت استفاده از این قابلیت، ما معمولا آن را پیشنهاد نمی کنیم اما تصحیح به میزان کم تا متوسط در این پروژکتور تاثیری بر روی تصویر نمایش داده شده نمی گذارد.

video-projector-nec-m311x-menu1-175

زمانی که نصب بطور کامل تمام شد، شما وارد منوهای کاربری ویدئو پروژکتور می شوید، جایی که می توانید حالت تصویری دلخواه خود را انتخاب کنید. بطور کلی ۷ حالت پیش فرض وجود دارد که شامل High-Bright، Presentation، Video، Movie، Graphic، sRGB و DICOM SIM می شود. همچنین تنظیماتی برای تصحیح رنگ ها برای نمایش تصاویر بر روی دیوار وجود دارد که یکی از ۹ رنگ فراهم شده را می توانید انتخاب کنید. هر حالت پیش فرضی را که انتخاب کنید تنظیمات رایج مانند کنتراست، روشنایی و شارپنس را در اختیار خواهید داشت.  تنظیم رنگ و Tint در حالت اتصال HDMI یا USB قابل دسترس نمی باشد. M311X همچنین طیفی قابل انتخاب از گاما و دمای رنگ ها را به همراه طیف رنگ خاکستری RGB را در اختیار شما قرار می دهد.

همانطور که گفته شد این پروژکتور NEC  از یک بلندگوی داخلی ۱۰ وات بهره می برد و بطور کلی M311X برای نمایش ارائه ها با صدا طراحی شده است. ورودی های متعدد صوتی به همراه خروجی صوتی برای اتصال پروژکتور به سیستم صوتی خارجی از امکانات صوتی این مدل محسوب می شوند.

پروژکتور M311X دارای یک ریموت کنترل کوچک می باشد که دکمه های اکثرا خاکستری آن به خوبی قابل لمس هستند. دکمه پاور یک آیکون سبز رنگ بر روی خود دارد. چند دکمه سبز رنگ نیز برای فعال کردن حالت Eco و قطع AV در نظر گرفته شده اند. دکمه های منو، خروج و جهت نما به رنگ آبی می باشند و باعث می شود تا حتی در شرایط نوری نامطلوب نیز به آسانی آنها را تشخیص دهید. دکمه ها بطور مناسبی گروه بندی شده اند و امکان دسترسی به اکثر قابلیت های مهم را بدون رفتن به منو می دهند. به عنوان مثال برخلاف سایرویدئو پروژکتورها شما می تواند هر کدام از منابع ویدئویی که مد نظر دارید را مستقیما انتخاب کنید. همچنین دکمه هایی برای جابجایی صفحات در ارائه ها در نظر گرفته شده و زمانی که ریموت به عنوان ماوس کامپیوتر (با اتصال رسیور مخصوص ماوس) شناخته شده باشد می توانید بین حالت های مختلف تصویر جابجا شوید و نسبت تصویر را نیز انتخاب کنید. همچنین دکمه هایی برای تنظیمات خودکار، نگه داشتن تصویر، بلندی صدا، زوم دیجیتال، راهنما، USB display و تصحیح زاویه نمایش تصویر بر روی ریموت قرار گرفته اند. یکی از ویژگی های جالب ریموت این است که می توانید یک Control ID برای پروژکتور مشخص کنید تا چند پروژکتور M311X را با یک ریموت، به راحتی کنترل کنید.
video-projector-nec-m311x-menu4-175

در مجموع سطح دسترسی و کنترل های موجود بر روی ریموت M311X بسیار خوب می باشد و از بسیاری از پروژکتورهای رقیب بهتر محسوب می شود. برخی از دکمه ها کمی کوچک هستند و در نور کم به سختی می توان آن ها را تشخیص داد، اما برای ریموت یک پروژکتور مالتی مدیا عادی محسوب می شود.

( برای خرید ویدئو پروژکتور NEC M311XG به این صفحه مراجعه کنید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب آموزشی

کنفرانس و ویدئو کنفرانس

تجهیزات کنفرانسی

آشنایی با وب و ویدئو کنفرانس

برگزاری وبینار

وبینار چیست و چگونه کار می کند؟ وبینار (ترکیبی از کلمات “وب” و “سمینار”) یک کارگاه آموزشی ویدئویی ، سخنرانی یا ارائه به صورت آنلاین

مطالعه بیشتر »

مطالب ویژه