تجهیز کننده سالن کنفرانس و همایش

05137024

علایم خرابی اسپلیتر

علائم خرابی اسپلیتر

علائم خرابی اسپلیتر ، کاربران خطوط مخابرات، در استفاده از خدمات اینترنت ADSL و یا مکالمات روزانۀ خود گاهی با مشکلاتی از قبیل نویزهای آزاردهنده رو به رو می­شوند و یا در هنگام استفاده از مودم، تلفن­شان قطع می­شود که در این صورت امکان استفادۀ همزمان از اینترنت و تلفن وجود ندارد. در این مقاله به معرفی دستگاهی به نام اسپیلتر می­پردازیم که شرکت ­های مختلفی مانند آتن (aten) انواع آن را عرضه می­کنند. سپس علائم خرابی اسپلیتر را بررسی می­کنیم.

اسپلیتر چیست؟

اسپلیتر که در لغت به معنای جدا ساز می­باشد، به دستگاه ای گفته می­شود که سیگنال‌های صوتی (Voice) و دیتا (Data) را بر روی خط تلفن از هم تفکیک می­کند. در واقع اسپلیتر مودم یا میکروفیلتر (Micro Filter Splitter) سیگنال­ های تلفن را به دو بخش تقسیم می­کنند تا بخش تلفن و بخش اینترنت ADSL با یک­دیگر در تداخل نباشند. اسپیلتر از وسایل الکترونیکی غیر فعال (Passive) محسوب می­شود؛ یعنی برای کار کردن نیازمند برق نیست.

ساختار اسپلیتر مودم

یک دستگاه اسپیلتر دارای دو پورت خروجی (Phone, Modem) و یک پورت ورودی (Line) است. دو پورت خروجی اسپیلتر مخصوص سیم تلفن و سیم مودم هستند که هر کدام با آیکون و یا نام آن­ها، مشخص شده هستند. پورت ورودی اسپیلتر مخصوص خط تلفن است و سیم متصل به پریز تلفن را باید به این پورت وصل کرد. توجه به موقعیت قرارگیری اسپیلتر یکی از نکاتی است که حتماً باید رعایت شود. ابتدایی‌ترین محل ورود خط تلفن مکان مناسبی برای آن است.

نحوۀ عملکرد اسپلیتر مودم

زمانی که شما اقدام به راه ­اندازی اینترنت خود می­کنید، روی خط تلفن، پارازیتی به وجود می­ آید که باعث ایجاد نویز در مکالمات شما می­شود. برای حل این مشکل، باید در هنگام خرید مودم و راه ­اندازی اینترنت خود، دستگاه اسپیلتر را هم خریداری کنید. همان­طور که می­دانید؛ سیگنال تلفن و مودم ADSL دو سیگنال متفاوت هستند. تلفن دارای سیگنال صوتی است که فرکانس آن در محدودۀ شنوایی ما (۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز) است که فرکانس بالایی نیست و یک سیگنال آنالوگ است. در مقابل، سیگنال مودم قرار دارد که یک سیگنال دیجیتال با فرکانس بالا است. با استفاده از اسپلیتر، سیگنال­ های آنالوگ به سمت تلفن و سیگنال­ های دیجیتال به سمت مودم می­روند. در الکترونیک، برای جدا کردن سیگنال ­ها از فیلتر استفاده می­کنند. این فیلترها محدوده­ای از فرکانس ­ها را فیلتر می­کند. به عنوان مثال؛ فیلتر پایین­ گذر، فقط سیگنال ­هایی اجازۀ عبور دارند که فرکانس پایینی داشته باشند. در واقع می­توان گفت؛ زمانی که نیاز به تقسیم سیگنال باشد، باید به فکر تهیۀ اسپلیتر بود. به این نکته دقت داشته باشید که؛ برای عملکرد بهتر خط ADSL، بهتر است که برای هر پریز تلفن، از یک اسپیلتر استفاده کنید.

انواع دیگر اسپلیتر

همان­طور که پیش از این نیز گفته شد؛ وقتی صحبت از تقسیم سیگنال باشد، نیازمند اسپلیتر هستیم. اسپلیتر فیبر نوری، یکی از انواع اسپلیتر است که سیگنال نوری را به دو یا چند سیگنال نوری تقسیم و توزیع می‌کند. اسپلیتر VGA و یا HDMI، نوع دیگری از اسپلیترها هستند که به کمک آن­ تصاویر از یک کامپیوتر را به چند نمایشگر ارسال می­کنیم.

راهنمای خرید اسپلیتر مودم

اکثر افراد به دلیل قیمت پایینی که اسپلیترها دارند، وقت چندانی برای خرید خود نمی­گذارند. اما باید در هنگام خرید اسپلیتر به نکات مختلفی توجه داشت. یکی از نکات مهم در خرید اسپیلتر، شرکت سازندۀ آن است که توصیه می­شود برای داشتن خرید خوب، برندهایی مانند آتن (ATEN) ، انزو (ENZO)و… که از مطرح­ ترین برندها هستند را درنظر داشته باشید. در قدم دوم باید بدانید که اسپلیتری که برای استفاده در محل کار تهیه می­شود دارای امکانات بیشتری است و قیمت بالایی دارد. پس اگر به دنبال اسپلیتر برای خانه هستید، نیازمند پرداخت هزینه بیشتر نیستید. قدرت اسپلیتر یکی دیگر از عوامل مهمی است که باید در خرید آن در نظر داشته باشید. زیرا عواملی مانند ایجاد اختلال و نویز و همچنین قطعی اینترنت در زمان استفاده از اینترنت و تلفن به صورت همزمان به قدرت اسپلیتر بستگی دارند.

علائم خرابی اسپلیتر مودم

گاهی ممکن است با وجود استفاده از اسپلیتر، باز هم شما با مشکلاتی نظیر؛ نویز در مکالمات، قطع و وصل شدن اینترنت، کاهش سرعت اینترنت و یا پینگ بالا مواجه شوید. در این صورت اگر با راهکارهایی مانند دور کردن تلفن و مودم از هم و یا خاموش روشن کردن مودم مشکل برطرف نشد، می­تواند یکی از علائم خرابی اسپلیتر باشد. در این صورت بهتر است به جای این که به فکر تعمیر دستگاه اسپلیتر خود باشید، اقدام به خرید مجدد آن کنید. امکان خرابی اسپلیتری که از برند باکیفیتی باشد کم­تر است، زیرا تفاوت یک اسپلیتر باکیفیت با اسپلیتر بی­ کیفیت در المان­ های الکتریکی داخلی آن است. در بدنۀ داخلی یک اسپلیتر، ۳ پورت، و یک مدار الکترونیکی شامل خازن، مقاومت و سلف قرار دارد. سلف یا سیم پیچی که در اسپلیترهای با کیفیت قرار دارد و باعث کیفیت بالای آن­ها می­شود، قوی­ تر و بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب آموزشی

کنفرانس و ویدئو کنفرانس

تجهیزات کنفرانسی